Menu
Aktuality
Právě čtete: Vznikl kolektivní systém NEVAJGLUJ, pomůže obcím s náklady na úklid (obce)
Sdílejte článek:

Vznikl kolektivní systém NEVAJGLUJ, pomůže obcím s náklady na úklid (obce)

Ministerstvo životního prostředí ČR vydalo společnosti NEVAJGLUJ a.s. oprávnění k provozování kolektivního systému podle § 13 zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí („zákon o jednorázových plastech“). Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR je datováno dnem 10. 10. 2023, č. j. MZP/2023/740/6025.

Tento kolektivní systém vznikl na základě dohody výrobců tabákových výrobků s filtry a pomůže obcím s náklady na úklid nedopalků a zároveň bude usilovat o zvýšení ochrany životního prostředí omezením odhazování nedopalků. Hlavními povinnostmi kolektivního systému provozovaného společností NEVAJGLUJ a.s jsou zajištění úhrad nákladů obcím na úklid, soustřeďování a další nakládání s odpady tabákových výrobků s filtry (nedopalky) a osvětová činnost. Ta má být zaměřena na omezení odhazování nedopalků v obcích mimo určené sběrné nádoby (tzv. littering).

 „Abychom mohli naplnit své povinnosti vyplývající ze zákona, musíme postupně uzavírat smlouvy s obcemi tak, abychom ve třetím roce po udělení oprávnění spolupracovali s minimálně 90 % obcí v Česku. Pokud s námi obce uzavřou smlouvu letos, budou jim náležet úhrady již i za rok 2023,“ říká Martina Vrbová, ředitelka NEVAJGLUJ a.s.

 

Další články